Yerli ve Milli Uçağımız Hürkuş

tarafından yayımlandı.
Yerli ve Milli Uçağımız Hürkuş

Adını havacılık tarihimizin önemli ismi Vecihi Hürkuş’tan alan yerli ve milli uçağımız Hürkuş henüz seri üretime geçmese de şimdiden tüm dünyanın ilgisini çeken bir uçak oldu. Burundan pervaneli Hürkuş uçağından şu anda iki adet prototip üretilmiş durumda.

Üretilen iki adet prototip ile halen testlere devam edilmekte. Bununla birlikte yerli ve milli uçağımız Hürkuş dünya genelinde düzenlenen çeşitli havacılık organizasyonlarında da hem gösteri uçuşları yapıyor hem de insanların daha yakından inceleyebilmeleri için sergileniyor.

Hürkuş’un Teknik Özellikleri

İki pilotlu olarak tasarlanan Hürkuş, TUSAŞ tarafından tasarlanan ve daha önce hiçbir uçakta kullanılmayan bir kanat tasarımına sahip. Turbo Prop olarak adlandırılan Pratt & Whitney marka Kanada menşeili bir motoru bulunuyor. Arka pilot öndeki pilota göre daha yüksek bir konumda. Bu da arkadaki pilotun da uçağın önünü görmesine imkân tanıyor. Pervaneli bir uçak olmasına karşın ters olarak uçma kabiliyetine sahip. Kokpit tasarımı farklı fiziki özellikleri olan pilotlara göre ayarlanabilen esnek bir yapıya sahip. Kabin basınçlama sistemi ile pilotların zorlanmasının önüne geçilmiş. Bununla birlikte kuş çarpmalarından minimum derecede etkilenilmesi için kokpit camı güçlendirilmiş. Yerli ve milli uçağımız Hürkuş 593 metrelik piste rahatlıkla inebiliyor aynı zamanda 489 metre uzunluğundaki bir pistten de rahatlıkla havalanabiliyor. Yakıt almadan 4 saat 15 dakika havada kalabiliyor. Uçağın azami servis yüksekliği ise 34700 feet yani 10577 metre.

Üretilen iki adet prototip Hürkuş’un bir tanesi sivil uçak renklerine boyanırken diğeri ise asker kamuflaj boyasına sahip. Uçağın gösteri uçuşları ise iki eski Solo Türk pilotu tarafından yapılmakta. Aynı zamanda bu pilotların uçağın geliştirilme ekibinde de bulunuyorlar. Temel Eğitim Uçağı olarak üretilen Hürkuş’un üzerine ağır mühimmatlar monte edilebilmesi için çalışmalar halen devam ediyor.

Dünyanın en gelişmiş savaş uçağı F-35 Lightning 2 hakkında yazdığımız yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.