Yeni Askerlik Sistemi Yolda

tarafından yayımlandı.
Yeni Askerlik Sistemi Yolda

Uzun zamandır üzerinde tartışılan konulardan bir tanesi de yeni askerlik sistemi ve bu sisteme ne zaman geçileceği. Yeni sistem üzerinde çalışmalar devam ederken sistemin nasıl olacağı ve nasıl işleyeceği de ortaya çıkmaya başladı. Bu sistemle birlikte öncelikli olarak bedelli askerliğin tamamen kaldırılması hedeflenmekte.

Asgari Ücret Verilecek

Askere gidenlere, askerliklerinin ilk üç ayında temel bir eğitim verilecek. Ancak bu temel eğitim süresince askerlere herhangi bir maaş ödenmeyecek. Üç aylık temel eğitim sonrasında ise askerler, askerliklerinin geri kalanı boyunca devletten asgari ücret alacaklar. Yeni askerlik sistemi şimdiki sistemle kıyaslandığında oldukça farklı. Bu sisteme göre artık askerlik süreleri 3, 6, 9 ve 12 ay olacak. Ancak askerlik süreleri belirlenirken nelerin dikkate alınacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil. Bu konuda ağır basan düşünce ise şimdiki sistemde olduğu gibi asker adaylarının görmüş oldukları eğitimin askerlik süresi üzerinde etkili bir rol oynayacağı. Yeni sistem askere gidecek olanların celp döneminde yığılmalarının da önüne geçilmesini amaçlıyor.

Ayrıcalıklı Meslekler

Şu andaki sistemde olduğu gibi yeni askerlik sistemi bazı meslek grupları içinde bulunan asker adaylarının ayrıcalıklı olmasını gözetiyor. Bu meslekler arasında doktor, öğretmen, diş hekimi ve hâkim bulunmakta. Bu meslek dalları için ise başlı başına ayrı bir sistem üzerinde çalışılıyor.

Bedelli Askerlik Sisteme Yediriliyor

Şu anda bedelli askerlik yapanlar, belirli bir miktar para ödeyip askerliklerini 28 gün olarak yapmaktalar. Ancak yeni sisteme göre bedelli askerlik için minimum süre de üç ay olacak. Bir başka deyişle asker adayları üç ay askerlik yaptıktan sonra eğer isterlerse belirli bir miktar para ödeyip askerliklerini bedelli yapmış sayılacaklar. Askerliğe devam etmek isteyenler de üç aydan sonra asgari ücret alarak askerliklerine devam edecekler. Yeni sistemin çok kısa süre içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Askerlik tecili ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.