Varyag Uçak Gemisi ve Çin’in Türkiye’yi Kandırması

tarafından yayımlandı.
Varyag Uçak Gemisi ve Çin’in Türkiye’yi Kandırması

Çin ile Türkiye arasındaki askeri ve diplomatik ilişkiler 2000’li yılların başında yaşanan Varyag uçak gemisi krizi ile kopma noktasına gelmişti. Daha doğrusu olayın gerçek yüzü anlaşılana kadar ilişkiler normal seyrinde devam ederken Çin’in Türkiye’ye attığı kazık anlaşıldığında iki ülke arasında soğuk rüzgarlar esti.

Varyag Uçak Gemisi

Varyag, Sovyetler Birliği tarafından 1988 yılında yapımına başlanan dünyanın en büyük uçak gemilerinden bir tanesiydi. Ancak o yıllarda dünya üzerindeki değişimler bu geminin büyük ölçüde tamamlanmasına rağmen kullanılmaya başlanmasına engel olmuştu. Önce Berlin Duvarı yıkıldı hemen sonrasında ise Sovyetler Birliği dağıldı. Bu dağılma neticesinde de Varyag’ın inşası yarım kaldı. 1993 yılında Rusya bu paslanmaya yüz tutmuş hurda gemiyi Ukrayna’ya verdi. O zamanın yeni ülkesi Ukrayna tabi ki gemiyi tamamlamayacaktı. Ukrayna’nın asıl amacı gemiyi yüksek bir para karşılığında birilerine satmaktı.

Çin Hurda Gemiye Talip Oldu

Çinli bir eğlence firması gemiye talip oldu. Firma gemiyi satın alıp bir lunapark haline dönüştürecekti. Ancak bir sorun vardı. Karadeniz’de bulunan bu geminin Çin’e gitmesi için İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçmesi gerekiyordu. Bu durum Montrö Antlaşması ile belirlenen maddelere de aykırıydı. Diğer taraftan Çinli firmanın gemiyi satın aldıktan sonra onu Çin ordusuna verebilme olasılığı da Türkiye’yi düşündürüyordu. 2002 yılında Çin’in Uygur Türkleri’ne karşı uyguladığı işkenceler Türkiye’nin Varyag Uçak Gemisi ‘nin boğazlardan geçmesine izin vermeme olasılığını da arttırmıştı.

Çin Hükümeti’nin İnanılmaz Teklifleri

Çin Hükumeti Türkiye’nin bu tutumu karşısında devreye girdi ve geminin Çin ordusunda kullanılmayacağının garantisini verdi. Bununla birlikte Çin’den Türkiye’ye 1 milyon turist gönderileceğinin sözü de bu garantiye ekleniyordu. 2001 yılında ciddi bir krizden çıkmış Türkiye için 1 milyon turist inanılmaz bir rakamdı. Bütün bunların sonucunda Türkiye Varyag’ın boğazlardan geçmesine izin verdi. Üstelik bu kadar devasa bir geminin motorları yoktu ve çekilerek götürülecekti. Bu da boğazlar için büyük bir tehlikeydi. Ancak her şeye rağmen Kasım 2002’de gemi yüzdürülerek boğazlardan geçirildi ve Çin’e ulaştı.

Olayın Sonrası

Çin gemiyi alır almaz aslında eğlence firması adı altındaki şirketin bir paravan şirket olduğu ve geminin direkt olarak Çin ordusu envanterine geçirildiği kısa bir süre sonra anlaşıldı. Üstelik Çin bunu saklama gereği bile duymadı. 2 yıllık bir çalışma sonrasında Varyag Uçak Gemisi tamamlanarak kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte Çin’in verdiği 1 milyon turist sözü de tutulmadı. Çin kelimenin tam anlamıyla Türkiye’ye büyük bir kazık atmıştı.

TCG Anadolu Uçak Gemisi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.