UH-1 Helikopterlerinin Özellikleri ve TSK’daki Geçmişi

tarafından yayımlandı.
UH-1 Helikopterlerinin Özellikleri ve TSK’daki Geçmişi

Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri için üzücü bir gündü. UH-1 model askeri helikopterlerden bir tanesi İstanbul Çekmeköy’de bir sitenin bahçesine düştü. Kazada helikopterde bulunan 4 asker şehit oldu. UH-1 helikopterinin düşmesi beraberinde bu helikopterin güvenirliğinin de sorgulanmasına sebep oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllardan beri envanterde bulunan UH-1 helikopterlerinin özellikleri nelerdir? Helikopterin tarihine kısa bir göz atalım.

UH-1’in Türkiye Geçmişi

Bu helikopterin ülkemizdeki geçmişi pek parlak değil. Bugün yaşanan kazadan önce de UH-1’in karıştığı çok sayıda kaza bulunmakta. 8 Kasım 2002, 16 Mart 2006, 10 Nisan 2006, 10 Ocak 2011 ve 26 Kasım 2018’den sonra en son olarak 11 Şubat 2019’da UH-1’ler kaza yaptılar. 2020 yılında UH-1 helikopterlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinden çıkarılması planlanmakta. Zira helikopterlerin en genci 43 yaşında. Türk Hava Kuvvetleri’nde halen 50 yaş üzeri modernize edilmiş UH-1 helikopterleri mevcut.

Bell firmasına ait olan UH-1 model helikopterler oldukça eski. Bu helikopterin üretilmesine 1976 yılında son verildi. Ancak o zamandan bu zamana aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ordu bu helikopterleri kullanmaya devam ediyor. Helikopterlerin dünya tarafından tanındığı ilk savaş Vietnam Savaşı oldu. Özellikle arama kurtarma ve nakliye görevlerinde en çok ihtiyaç duyulan helikopterlerin başında geldi. Bell UH-1 helikopterlerinin özellikleri arasında en ilgi çekici nokta ise helikopterin ana kullanıcısı olan Amerika Birleşik Devletleri’nin 2004 yılında bu helikopterleri emekliye ayırarak envanterden çıkarması. 2 kişilik mürettebatla uçuş yapabilen helikopter aynı zamanda 10 asker taşıma kapasitesine sahip. Havalandıktan sonra aralıksız olarak 510 kilometrelik bir mesafeye uçabiliyor. Çıkabildiği maksimum yükseklik ise 4280 metre. Helikopterin kullanıldığı bir diğer görev ise pilotların eğitimi. Eski bir helikopter olması itibariyle helikopter pilotu adayları bu helikopterlerde eğitimlerini tamamlıyorlar.

Fırtına 2 Obüsleri hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.