Türkiye Ukrayna Ortak Yapımı AN-188 Nakliye Uçağı Hakkında Bilgiler

tarafından yayımlandı.
Türkiye Ukrayna Ortak Yapımı AN-188 Nakliye Uçağı Hakkında Bilgiler

Son zamanlarda Türk Silahlı Kuvvetleri kara savaş araçlarının üretimi kadar hava savaş araçlarının üretimine de odaklanmış durumda. Bu araçlardan bir tanesi de Türkiye Ukrayna ortak yapımı AN-188 nakliye uçağı. Bilindiği gibi dünyanın en büyük uçak üreticilerinden bir tanesi Ukrayna’nın Antonov firması. Savaş uçaklarının yanında günümüzde kullanılan pek çok sivil nakliye uçağı da Antonov markasını taşımakta. Hatta dünyanın en büyük uçağı olarak bilinen Antonov AN-225’de Antonov’un 1988 yılında ürettiği ve Sovyetler Birliği’nin Buran Uzay projesi kapsamında kullanıp daha sonra kargo uçağına çevrilen bir uçak.

AN-188 Nakliye Uçağının Özellikleri

Antonov AN-188 4 adet propfan motoru bulunan kısa iniş ve kalkış özelliklerine sahip askeri bir nakliye uçağı. İniş takımlarının fazlalığı sayesinde yerdeyken manevra kabiliyeti oldukça yüksek. Uçağın toprak ve karla kaplı pistlere iniş ve kalkış özelliği de bulunmakta. Kar kalınlığının 12 ila 15 santimetre olduğu yerlerde dahi uçak kolaylıkla iniş ve kalkış yapabilmekte. Türkiye Ukrayna ortak yapımı AN-188 kalkış ve inişler için minimum 600 ile 800 metre arasında uzunluğa sahip olan bir piste gereksinim duyuyor. Konvansiyonel kalkışlarda ise bu uzunluk 1800 metreye kadar çıkmakta. Uçağın motorları Amerikalı uçak motoru üreticisi olan General Electric ve Fransız Snecma firmalarının ortaklaşa kurdukları CFM International firması tarafından üretiliyor.

Türkiye Ukrayna ortak yapımı AN-188 uçağının bir de tanker versiyonu mevcut. Bu uçak 41 ton yakıt alarak havadaki uçaklara yakıt ikmali olanağı sunuyor. Bununla birlikte uçağın nakliye için hazırlanan versiyonu istenildiği taktirde asker de taşıyabilmesi için kolaylıkla modifiye edilebilmekte. Kendi içerisinde bulunan yükleme ve boşaltma üniteleri sayesinde uçak gittiği yerde yükleme boşaltma işlemi sırasında dışarıdan fazla bir ekipmana gereksinim duymuyor. 400 metreküp kargo alanı bulunan uçak bunun dışında istenildiği zaman 300 asker ya da 100 paraşütlü asker taşıyabilme kapasitesine de sahip.

Yerli ve milli uçağımız Hürkuş hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.