Tcg Anadolu Uçak Gemisi

tarafından yayımlandı.
Tcg Anadolu Uçak Gemisi

Tcg Anadolu Uçak Gemisinin üretimi bittiğinde Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacaktır. Yapımı halen devam eden ve Tcg Anadolu Uçak gemisinin Türkiye Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesiyle Öncü Amiral Gemisi olması bekleniyor.

 

AMİRAL GEMİSİ NEDİR ?

 

Amiral gemisi veya Bayrak gemisi (Flag Ship) Deniz kuvvetleri komutanının forsunun çekildiği Bayrak gemisidir Donanmanın en büyük, en güçlü, en çok silahlandırılmış veya en çok bilinen gemisidir.

TCG ANADOLU UÇAK GEMİSİ

2014 yılında çalışmalara başlanan, yapımı tamamlanınca Türkiye’nin ilk uçak gemisi olacak olan Tcg Anadolu’nun imalatını SEDEF tersanesi üstlenmiştir. Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi olan Tcg Anadolu’nun teslim tarihi 2021 yılındadır. Üretimi ülkemizde devam eden bu dev geminin maalesef ki tamamı yerli değildir. Yapılan açıklamalar doğrultusun da Tcg Anadolu’nun %66 sının Yerli olduğu söylenmektedir. Verilen rakamlar kullanılan ham madde ve Gemi Teknolojileri içeriğinin çoğu yurt dışından ithal edilmektedir.

Tcg Anadolu Maket

114 bloktan oluşan Tcg Anadolu Amiral gemisinin tüm bloklarının imalatı bitmiştir. NATO Sistemine entegre edilecek olan uçak gemisi, NATO ülkeleri ile olan askeri ittifak anlaşmaları neticesinde Yunanistan’a karşı Ege Denizinde kullanılması beklenilmiyor.

UÇAK GEMİSİ NEDİR?

Uçak Gemisi çok sayıda uçak filosunun iniş ve kalkış yapabildiği yüzer Hava Üssüdür. Uçak Gemisi kullanan ülkeler genellikle Okyanuslara kıyısı olan ülkelerdir. Uçak Gemisi üretmek çok maliyetli bir iştir. Uçak Gemisinin göreve hazır hale getirilmesi yaklaşık olarak 7-8 Milyar Dolar ( 8.000.000.000$ ) tutmaktadır.

Uçak Gemisi minimum 1 Filo Uçağın ve Helikopterlerin iniş kalkış yapılabilmesi için tasarlanır. 1 Filo uçak terimi ülkemizde 20 Adet Savaş uçağı için kullanılır. 20 Adet savaş uçağı maliyetini de eklediğimiz de Uçak Gemisinin toplam maliyeti 11-12 Milyar Doları bulmaktadır. Uçak Gemileri ayrıca Askeri Üst olarak kullanılır. Mürettebat ile 4-5 Bin asker barınabilir. Dünyanın en büyük Uçak Gemisi Amerika Birleşik Devletleri’nin 100bin ton ağırlığın da 350 metre uzunluğunda ki USS Gerald Ford adlı gemisidir. Yaklaşık 14 milyar dolara üretilmiştir.

Dünyada ilk Uçak Gemisi BEN MY CHREE adlı İngiliz Gemisidir. Ve Dünyada ilk defa Uçak Gemisi batıran da Türklerdir. Cumhuriyet Dönemi Türk Subayı Teğmen Mustafa Ertuğrul 27 Aralık 1916 da zorlu bir tepe tırmanışından sonra topçu birliklerine atış emrini vermiş ve Dünyada ilk Uçak Gemisi olan BEN MY CHREE batırmıştır.