S-500 Prometey Hava ve Füze Savunma Sistemi

tarafından yayımlandı.
S-500 Prometey Hava ve Füze Savunma Sistemi

S-500 Prometey S-300 ve S-400 Füze sitemlerinin en son geliştirilmiş halidir. Almaz-Antey Tarafından geliştirilen sistem , karadan-havaya Rus füze sistemidir. Ayrıca ismi 55R6MTriumfator-M” olarak da bilinir.

 

S-500 Füze Savunma sistemi 2020 yılında Rusya silahlı kuvvetlerine teslim edilecektir. Testlerini üstün başarı ile yerine getirdiğini, Dzirkaln; Moskova’da düzenlenen MAKS-2018 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda söylemiştir.S-500 Savunma sistemi “Süper Yetenekli” Füze sınıfındadır. Rakip savunma sistemlerinin çok üzerinden teknolojiye sahip olduğu , Rus yetkililer tarafından her fırsatta söylenmektedir.

Rakip savunma sistemi Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirilen THAAD füze savunma sisteminden 3-4 kat üstün olduğu Amerika Birleşik Devletleri tarafından da kabul edilmiştir. S-500 savunma sistemlerinin testleri aşırı gizlilik içinde yapılmış olup , bazı testler Amerika Birleşik Devletleri tarafından gözlemlenmesi için casusluk faaliyetlerine uygun bir şekilde yapılmıştır. Rus yetkililer henüz resmi tanıtımını yapmadıkları S-500 Füze savunma sisteminin, sadece radar ve birkaç bağlantılı görselini paylaşmıştır. Eski füze savunma sistemi S-300 ve S-400 ile karşılaştırıldığında çok büyük farklar göze çarpmaktadır.

S-500 Prometey Füze savunma sistemi Teknik İncelemesi

 

  • 600 km Menzil
  • 10 Hedefi aynı anda vurabilme
  • 4 saniye de reaksiyon
  • 100 Km Atmosfer dışı hedef vurabilme
  • 5.Nesil Süpersonik Uçakları vurabilme
  • Hipersonik roketleri vurabilme

S-500 Füze savunma sistemleri son derece mobildir. Sistemin hemen kurulup faaliyete geçirebilmesi için mühendislik yetenekleri sonuna kadar kullanılmıştır. Sistemin aktif olarak kullanılmaya başlaması en erken 2020 yılını bulacaktır. Rusya eski füze savunma sistemleri olan  S-300 ve S-400’leri neden elinden çıkarmaya başladığı, S-500’lerin telsim tarihinin yaklaştığının göstergesidir. Avrupa Birliği ülkeleri ve NATO S-500 füze savunma sistemleri karşısında yetersiz kalacaklardır. Amerika Birleşik Devletleri Rus füze savunma sistemlerinin NATO ülkelerine konuşlandırılmasını istememektedir. NATO ülkesi Sadece iki ülke Rus savunma füze sistemlerini kullanmaktadır. Bunlardan birincisi Yunanistan ( S-300 ) diğeri Türkiye ( S- 400 ) Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’nin S-400 kullanmasına ne kadar karşı çıktıysa , Yunanistan’a karışmamıştır.