Milli Seyir Füzesi Gezgin

tarafından yayımlandı.
Milli Seyir Füzesi Gezgin

Ülkemiz her geçen gün yabancı üretim olan savaş araçlarının muadilleri olabilecek yerli araçlar üzerindeki çalışmalarını arttırıyor. Bu araçlardan bir tanesi de milli seyir füzesi Gezgin. Amerika’nın ünlü Tomahawk füzesi ile aynı özelliklere sahip olacak Gezgin, TÜBİTAK tarafından geliştirip Roketsan tarafından üretilecek.

Gezgin’in Özellikleri

Milli seyir füzesi Gezgin yabancı muadillerinden geri kalmayan bir füze. Füzenin en büyük özelliği hem havada hem de denizin altında kullanılabilecek olması. İlk olarak 2000’li yılların başlarında gündeme gelen proje o zamanın teknik alt yapısının yeterli olmamasından dolayı rafa kaldırılmıştır. 2014 yılında yeniden hayata geçirilmek üzere raftan indirilen projede yavaş yavaş sona yaklaşılmakta. Yaklaşık olarak 6,5 metre uzunluğunda olan Gezgin, bu sebepten dolayı Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan herhangi bir uçağın gövdesine monte edilemiyor. Kendisine ait bir rampa üzerinden ateşlenen füzenin kuyruk kısmında bir motor bulunmakta. Ateşlendikten sonra çalışmaya başlayan bu motor sayesinde füze önceden belirtilmiş koordinatlarda bulunan hedefi kolaylıkla vuruyor. Füzenin arkasında bulunan motor hem havada hem de deniz altında çalışabilmekte. Bu turbo jet motor da tamamen bu füze için geliştirilen bir motor.

1500 kilogram ağırlığa sahip olan füzenin kanat açıklığı ise 2,6 metre. Füze dışardan bakıldığında Japonların İkinci Dünya Savaşı sırasında kullandıkları ve Kamikaze olarak bilinen füzelere çok benziyor. Ancak bilindiği üzere Kamikaze füzelerinde bir pilot kabini ve içinde de füzeyi son ana kadar hedefe doğru kontrol eden bir insan bulunmaktaydı. Milli seyir füzesi Gezgin için ilk etapta 800 kilometrelik bir uçuş mesafesi düşünülüyor. Bunun anlamı füzenin 800 kilometre uzaktaki bir hedefi vurabilmesi demek. İlerleyen zamanlarda ise bu menzil 1400 kilometreye kadar çıkarılacak.

Milli seyir füzesi Gezgin bir terslik olmadığı taktirde 2020 yılının ilk aylarında testler için kullanılmaya başlanacak. Füze üzerinde kullanılacak olan motorların üretimine ise başlandı.

Fırtına Obüsleri hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.