Milli Piyade Tüfeği MPT-76

tarafından yayımlandı.
Milli Piyade Tüfeği MPT-76

Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde çok çeşitli modellerde piyade tüfeği bulunmakta. Bu tüfekler arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı Marshall yardımları zamanından kalanlar dahi mevcut. Son birkaç yıldır ise yerli askeri silah ve araçlarının üretimine önem verilmiş durumda. Milli Piyade Tüfeği MPT-76 da yerli üretimi ses getiren silahlardan bir tanesi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modern piyade tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla MPT-76 projesi 2015 yılında başlatıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Makine Kimya Endüstrisi arasında imzalanan anlaşmaya göre 20 bin adet MPT-76 üretilecek. Bununla birlikte aynı şekilde Kalekalıp ile de imzalanan anlaşma ile 15 bin adet daha üretilmesi planlanarak toplamda 35 Bin adet MPT-76 üretilecek. Üretilen tüm tüfekler zaman kaybetmeden birliklere gönderilerek hala kullanılmakta olan eski tüfeklerin yerlerini alacak. Milli Piyade Tüfeği MPT-76 şu ana kadar yapılan 42 testten başarı ile geçmiş durumda.

MPT-76 Teknik Özellikleri

MPT-76 600 metre gibi oldukça etkili menzile sahip. Yarı ve tam otomatik olarak iki farklı modu bulunan tüfek 7.63 mm çapında, dakikada 700 mermi atışı yapabilmekte. Tüfeğin ağırlığı ise kullanılan kaliteli ve hafif malzemeden dolayı 4,2 kilo. Tüfeğin sahip olduğu teknoloji ve üretim kalitesi göz önünde bulundurulduğunda fiyatı 1481 dolar olarak ortaya çıkmakta.

Milli Piyade tüfeği MPT-76 ‘nın en önemli özelliği ise sessiz kurma kolu sayesinde gizli operasyonlarda oldukça etkili sonuçlar vermesi. Bu özelliği ile de askerlere oldukça büyük avantajlar sağlamakta. Bunların dışında her tüfekte olan emniyet mandalı, kurma kolu ve şarjör mandalı mevcut. Ayrıca istenildiği taktirde kolay bir şekilde dürbün monte edilmesine de olanak sağlıyor. Tüfeğin şarjör kapasitesi ise 20 mermi. Tüfeğin kullanım ömrü ise 15 Bin atım.

2019 yılı Yedek Subay maaşları hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.