Göktuğ Projesi Kapsamında Üretilen Gökdoğan ve Bozdoğan Füzeleri

tarafından yayımlandı.
Göktuğ Projesi Kapsamında Üretilen Gökdoğan ve Bozdoğan Füzeleri

Yerli ve Milli sloganıyla başlanan çalışmalardan bir tanesi de Göktuğ projesi. Bu proje kapsamında iki adet havadan havaya füze geliştiriliyor. Bu füzeler Gökdoğan ve Bozdoğan adını taşımakta. Bu konuyla ilgili olarak TÜBİTAK SAGE çok fazla bilgi paylaşmış değil. Ülkemizin havadan havaya füze çalışmaları ilk olarak 2010 yılında başladı. Ancak projenin tam anlamıyla ortaya çıkması 2017 yılında oldu.

Gökdoğan Füzesi

Gökdoğan kısa menzilli havadan havaya saldırı amacıyla üretilen bir füze. Bu füze genellikle uçak ya da helikopterlerden fırlatılması amacı ile üretilmiş. Bu füzeye karşılık gelen füze olarak AIM SideWinder füzesi örnek verilebilir. Amerikan üretimi olan SideWinderlar en başından beri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Gökdoğan füzesinin bir katı yakıt motoru bulunmakta. Ayrıca bir de kızıl ötesi tarayıcı sistemi mevcut. Eski füzelerde düşman uçaklarını takip etmek için füze uçağın egzozundan çıkan ısıya doğru giderken Gökdoğan ise düşman uçağını ısı yerine bir nesne olarak algılayarak onu vurmak için hareket ediyor. Füzenin menzili ilgili olarak net bir bilgi olmamasına rağmen bunun 25 ila 35 kilometre arasında olacağı tahmin ediliyor.

Bozdoğan Füzesi

Göktuğ projesi kapsamında üretilen bir diğer düze ise Bozdoğan füzesi. Bozdoğan orta menzilli bir havadan havaya güdümlü füze. Gökdoğan füzesinin tersine Bozdoğan füzesinde güdüm olarak kızıl ötesi tarayıcı yerine aktif bir radar sistemi kullanılmakta. Bu sistemin çalışma prensibinde savaş uçağı, düşman savaş uçağını fiziki olarak görmese dahi radar ekranında kilometrelerce ötede olsa da görebiliyor. İşte bu radardaki düşman uçağının konumu direkt olarak pilot tarafından füzenin hafızasına yükleniyor ve füze ateşlendiğinde bu bilgilerle düşman uçağını vuruyor. Bozdoğan füzesinin menzili ile ilgili de net bir bilgi mevcut değil. Ancak orta menzilli bir füze olduğu düşünüldüğünde 50 ila 80 kilometre arasında bir menzile sahip olabileceği öngörülüyor.

Göktuğ projesi kapsamında üretilen bu iki füze eğer büyük bir aksilik olmazsa 2020 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan F-16 savaş uçakları ile birlikte kullanılmaya başlanacak. Önümüzdeki yıllarda hava kuvvetlerine katılması planlanan F-35 Lightning II uçaklarında da bu füzelerin kullanılması bekleniyor. Ancak şu aşamada bu füzelerin F-35’ler üzerinde kullanılabilmesi için gerekli sertifikalar alınmış değil.

Milli seyir füzesi Gezgin hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.