F-16 Savaşan Şahin Hakkında Bilinmeyenler

tarafından yayımlandı.
F-16 Savaşan Şahin Hakkında Bilinmeyenler

En önemli avcı uçaklarından bir tanesi olan F-16 Savaşan Şahin aralarında ülkemizin de bulunduğu pek çok ülke tarafından kullanılmakta. Bu ülkeler arasında Türkiye en büyük F-16 filosuna sahip birkaç ülkeden bir tanesi. İlk uçuşunu 1974 yılında gerçekleştiren F-16 o tarihten beri hala kullanımda ve hala üretilmeye devam ediyor.

F-16 Uçağının Temel Özellikleri

Her ne kadar ilk uçuşunu 1974 yılında yapsa da bu uçuş tamamen hesapta olmayan bir uçuş olmuştur. Uçak pist üzerinde hızlanacak ancak havalanmadan duracaktır. F-16 pist üzerinde ilerlerken aniden motorlara bilinmeyen bir sebepten dolayı tam güç verilir ve pilot kaza yapmamak için uçağı havalandırmak zorunda kalır. F-16 Savaşan Şahin toplamda 4500 adet üretilmiştir. Ülkemizde halen aktif olarak 240 adet F-16 bulunmakta. Dünya üzerinde 24 ülke bu uçağa sahip. İlk başlarda tamamen havadan havaya muharebe için üretilen uçak ilerleyen yıllarda havadan yere saldırılar için geliştirilmiştir. Uçak dünya üzerinde bilgisayar sistemiyle kumanda edilen ilk savaş uçağıdır. 15 metre uzunluğunda ve 5 metre yüksekliğindeki uçağın kanat genişliği ise 9.45 metredir. Uçağın boş ağırlığı 8.5 ton, yakıtla birlikte ise 11 tondur. Üzerinde bulunan tek motor General Electric F110 GE-100 modelidir

Uçağın A-C ve E olarak adlandırılan modelleri tek kişilik, B-D ve F modelleri ise iki kişiliktir. En çok F-16’ya sahip olan ülkeler sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Türkiye ve Mısır’dır. İsrail uçağın modernizasyonu konusunda kendi yazılımını geliştirip uçağa entegre etmiştir. Türkiye ise bilinenin aksine F-16 uçaklarını üretmez, sadece Amerika’dan gelen parçalar ülkemizde birleştirilir. İlerleyen yıllarda F-16 uçaklarının yerini F-35 Lightning II uçakları alacaktır.

Solo Türk

Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle Solo Türk adında ve tek bir F-16 Savaşan Şahin uçağıyla gösteri yapan bir takım kurulmuştur. 3 pilottan oluşan bu ekip Türk Yıldızları ile birlikte önemli günlerde akrobasi gösterileri yapmaktadırlar.