Evci İzni Nedir? Kimler Evci İzni Alabilir?

tarafından yayımlandı.
Evci İzni Nedir? Kimler Evci İzni Alabilir?

Askerliğini yapmakta olan kişiler için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş geniş kapsamlı kurallar vardır. Bu kurallar arasında evci izni olarak bilinen iznin nasıl ve hangi şartlarda alınabileceği de belirtilmiştir. Evci izni olarak bilinen uygulama askerin belirlenmiş günler içerisinde yine kanunda belirtilmiş akrabalarında yatılı olarak kalması için verilen izindir. Bu izni alabilmek için en başta kişinin askerlik görevini kusursuz olarak yapıyor olması gerekmekte.

Evci İznini Almanın Şartları Nelerdir?

Bu izinden yararlanabilmek için ilk önce er ya da erbaş olmak gerekmekte. Bununla birlikte izni alabilmek için askerin acemiliğini bitirmiş olması gerekiyor. Acemiliğini tamamlamamış olanların bu izni almaları mümkün değildir. İzne çıkan kişinin kalacağı yerle ilgili olarak da bu yerin askeriye kayıtlarına kötü bir şekilde geçmemiş olması gerekmekte. Kalınacak yerler de sınırlandırılmış durumda. Buna göre evci iznine çıkan asker sadece anne, baba, eş, evli ya da boşanmış ağabey ve evli ya da boşanmış ablanın yanında kalabilir. Bu akrabaların dışında hala, teyze, dayı, amca gibi akrabalarda kalmak mümkün değildir. Bununla birlikte daha önce evlenmemiş erkek kardeş ya da evlenmemiş kız kardeşin yanında kalmak da yasaklanmıştır.

İzin konusunda özellikle dikkat edilen yerlerin başında terör bakımından tehlikeli olan yerler gelmekte. Bu yerlerde görev yapan askerler de ne olursa olsun güvenlikleri açısından evci iznine çıkamazlar. Askerlik görevi sırasında olumsuz tutum ve davranış sergileyen askerler de evci iznine çıkamazlar. Bunun kararını bağlı bulunduğu komutanlar verir.

Evci İznine Çıkmak İçin Gerekli Belgeler

Evci iznine çıkmak isteyen asker ilk olarak bağlı bulunduğu komutanlığa bir dilekçe ile başvuruda bulunur. Ancak bu dilekçenin askerin evci iznine çıktığında yanında kalacağı kişi tarafından yazılması gerekmekte. Dilekçenin içeriğinde askeri evci iznine çıkarmak istediğini yazıp, askerin konaklama yapacağı yerin açık adresini de ekleyip, bir de tarifini de yapmalıdır. Dilekçenin verilmesini takip eden 1-2 gün içerisinde cevap verilir. Olumlu cevap verildiği taktirde asker izne çıkacağı günü beklemeye başlar.

Çürük raporu hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.