Eğitim Gemisi Ufuk Törenle Denize İndirildi

tarafından yayımlandı.
Eğitim Gemisi Ufuk Törenle Denize İndirildi

Askeri alanda yerli üretim savaş araçlarımızın sonuncusu olan Eğitim gemisi Ufuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle denize indirildi. Adından da anlaşıldığı üzere bir eğitim gemisi olan Ufuk aynı zamanda günümüzün modern teknolojisine sahip Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en önemli gemilerden bir tanesi.

2017 yılında İstanbul Tersanesi’nde yapımına başlanan gemi sadece 1 buçuk yıllık süre içinde tamamlandı. Geminin tüm elektronik sistemleri ASELSAN tarafından tedarik edildi. Geminin jeneratörleri ise 2017’nin Mayıs ayı içerisinde STM ve İŞBİR arasında gerçekleşen bir anlaşma ile üretildi. Bu jeneratörler 4×750 kVA gücünde. Eğitim gemisi Ufuk kod olarak A-591 numarasına sahip. Gemi aynı zamanda ihtiyaç olduğu taktirde istihbarat sağlamak amacıyla da kullanılabiliyor. Ufuk, 2400 ton ağırlığında. Bununla birlikte 99 metre uzunluğunda ve 14 metrelik bir genişliği bulunuyor. Geminin ulaşabildiği azami hız ise 18 knot. Üzerinde bulunan helikopter pisti 10 ton ağırlığa kadar olan helikopterlerin iniş ve kalkışı için elverişli.

45 Gün Aralıksız Seyir

Eğitim gemisi Ufuk sınıfındaki diğer gemilerden bir yönüyle ayrılıyor. Gemi 45 gün boyunca aralıksız olarak denizde kalabiliyor. Bu süre zarfında gemi personelinin tüm ihtiyaçlarını da karşılayabilecek donanıma sahip. Bu bakımdan uluslararası sulara da açılma ve burada günlerce görev yapabilme kabiliyeti de bulunuyor. İstihbarat özelliğine de sahip olması itibariyle çok geniş bir alan içerisinde, deniz altında ve deniz üzerinde olan her türlü hareketi algılayabiliyor. Bununla birlikte askeri personelin eğitimi konusunda da eğitimin her aşamasında uygulamalı olarak eğitim verilmesine olanak sağlayan her türlü imkân ve teçhizata da sahip. Şu anda ilki üretilen gemiden ilerleyen zamanlarda birkaç adet daha üretilmesi planlar arasında.

Dünyanın en büyük uçak gemilerinden bir tanesi olan Varyag’ın boğazlarımızdan geçişini anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.