Çürük Raporu Nedir? Hangi Durumlarda Çürük Rapor Verilir?

tarafından yayımlandı.
Çürük Raporu Nedir? Hangi Durumlarda Çürük Rapor Verilir?

Askerlik çağına gelmiş her erkek bu görevi yerine getirmek için birliğine teslim olur. Elbette askerlik görevini yapmak için ruhsal, psikolojik ve fiziki olarak da yeterliliğe sahip olmak gerekir. Muayene sırasında bu yeterliliği karşılayamayan asker adaylarına da çürük raporu olarak bilinen rapor verilir. Bu rapor kişinin askerlik görevini yapmaya elverişli olmadığını gösteren rapordur.

Çürük Raporu Almak

Askerlik görevini yerine getirmemek için çeşitli yöntemlere başvuranlar her dönem vardır. Ancak bu yollar muayene sırasında doktorlar tarafından kolaylıkla anlaşılmaktadır. Muayene sonrasında gerçekten askerliğe elverişli olmayanlara rapor verilir. Ancak bazı durumlarda ise rapor vermek yerine askerlik belirli bir süre tecil edilebilir. Bu süre genellikle bir yıldır. Çürük raporu verilmeyip heyet tarafından askerliğin tecil edilmesine karar verilmesi genellikle geçici olan ve tedavi ile düzelebilecek rahatsızlıklar için uygulanmaktadır. Örneğin aşırı kilolu kişiler ya da gözlerinde ameliyatla geçebilecek derecede sorunu bulunanlar için tedavi olup bu sıkıntılarından kurtulmaları için bir yıl tecil hakkı tanınır. Bu hak kişinin muayene sonrasında doktorlardan oluşan bir heyet karşısına çıkarılmasından sonra heyetin oy birliği ile verilir.

Bir sonraki yıl celp zamanı kişi tekrar muayeneye alınır. Eğer rahatsızlığında herhangi bir iyileşme yoksa bir yıl daha tecil verilir. Eğer beş yılın sonunda kişinin sağlığında hiçbir iyileşme görülmediyse yine askeri doktor heyetinin aldığı ortak kararla kişiye çürük raporu verilir. Verilen raporun içeriği kişinin rahatsızlığıyla doğrudan orantılıdır. Bazı durumlarda verilen raporda kişinin hayatının hiçbir döneminde silah altına alınamayacağı açıklaması bulunurken bazı durumlarda ise seferberlik halinde kişinin silah altına alınacağı verilen raporda açık bir şekilde belirtilmiştir. Verilen raporun altında kişiyi muayene eden doktorun yanı sıra tüm askeri doktor heyetinin imzaları ve raporu veren kurumun komutanının imzaları bulunur.

Uzman erbaşlık hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.