Askerlik Sevk Belgesi Nedir?

tarafından yayımlandı.
Askerlik Sevk Belgesi Nedir?

Ülkemizde askerlik yaşı 20 ile 42 yaşları arası olarak belirlenmiştir. Bu yaşlar arasında bulunan her erkek eğer bir sorunu yoksa askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Askerlik görevini yapmak istemeyenler dolayısıyla askerlikten kaçanlar içinse cezai yaptırımlar uygulanır. Askerlik çağı gelen kişilere birliklerine teslim olmaları için askerlik sevk belgesi verilir.

Askerlik Sevk Belgesi bir diğer adıyla sülüs üzerinde çeşitli bilgilerin olduğu bir belgedir. Bu bilgiler kişinin acemilik eğitimini alacağı merkez, asker adayının bağlı bulunduğu kuvvet ki bu kuvvetler kara hava veya deniz kuvvetleri olabilir, asker adayının hizmet şekli, asker adayının sınıfı, asker adayının hangi rütbeye sahip olacağı, yol için alacağı para ve yemek için alacağı para bilgileridir. Askerlik sevk belgesi kişinin birliğine teslim olurken kullanacağı belgedir. Bu belge ile birlikte nüfus cüzdanı askeri birliğe ibraz edilir. Sülüs’ü yanında bulunmayan asker adayları birlikten içeri alınmazlar.

Sülüs Ne Zaman Alınır?

Zamanında yoklama yaptıran ve askerlik yapmasında bir sakınca görülmeyen adayların askerlikleri ile ilgili işlemler başlatıldıktan sonra asker adayı e-devlet üzerinden celp döneminin ve hangi birliğe katılacağının açıklanmasını bekler. Askerlik sevk belgesi almak için bu açıklamanın yapılması gerekmektedir. Bu bilgiler açıklandıktan sonra isteyen asker adayların askerliklerinin tecil edilmesi için başvuru yapabilirler. Tecil ettirmek istemeyen adaylar da belgelerini alabilirler. Belgenin üzerinde adayın birliğine teslim olması gereken tarih bulunur. Belgenin alınması aynı zamanda asker adayının birliğine teslim olmayı kabul ettiği anlamına da gelmektedir. Sülüs’ü alan kişi hemen birliğine başvurmak zorunda değildir. Sülüs üzerinde yazan tarihi dikkate alarak birliğe teslim olunması gerekmektedir.Bu belge genellikle bir sonra celp dönemi için düzenlenir. Bu sebepten dolayı belgeyi alan asker adayının önünde 1 aylık bir süre daha vardır.

Yeni askerlik sistemi ile ilgili yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.