Askeri Araç Üreten Ünlü Markalar

tarafından yayımlandı.
Askeri Araç Üreten Ünlü Markalar

Askeri araç üretmek sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Bir savaş uçağı üretebilen belli başlı birkaç firma mevcut. Aynı zamanda bu firmalar pazara yeni firmaların girmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Geçmişte durum biraz daha farklıydı. Kendisine güvenen her firma askeri araç üreten firma sınıfına kolaylıkla girebiliyordu. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın ve Uzakdoğu’nun günümüzde faaliyetlerine devam eden önemli firmaları askeri araç üretmeye başladılar.

Dünya Savaşları ve BMW

İkinci Dünya Savaşı sırasında esir alınan pilotlar kullandıkları uçaklar hakkında sorguya çekilip bilgi alınıyordu. Böylelikle uçak üretimi konusunda yeterli bilgi sahibi olmayan ülkeler bu konuda bilgileniyordu. Bununla birlikte ele geçirilen sağlam uçaklar ise tam bir ganimetti. Günümüzde herkesin bir araba üreticisi olarak bildiği BMW (Bayerische Motoren Werke) markası aslında Birinci Dünya Savaşı’nda uçak motoru üretmesi için kurulmuş bir fabrikanın adı. Markanın amblemi ise mavi beyaz renklerden oluşan bir uçak pervanesinden gelmekte. BMW 1916 yılından 1945 yılına uçak motoru üretimine devam etti.

Mitsubishi ve Kawasaki

Askeri araç üreten Japon firmaları arasında pek çok insanın motosiklet ve araba üreticisi olarak bildikleri iki Japon firması bulunmakta. Mitsubishi ve Kawasaki İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon ordusu için uçak üreten iki büyük firma. Özellikle Mitsubishi A6M model uçaklar İkinci Dünya Savaşı’nda adından sıklıkla söz ettiren uçaklar oldu. Bu uçaklar yapısı itibariyle Almanların Luftwaffe uçaklarının neredeyse birebir kopyasıydı. Japonların bir uçağı nasıl bu denli kopyaladıkları da hala bilinmiyor. Kawasaki ise 1926 ve 1944 yılları arasında çok önemli bir çalışmaya imza atarak tam 20 farklı model uçak üretti. Savaştan sonra ise şirketin havacılık birimi Kawasaki Heavy Industries adıyla uçak üretimine devam etti. Uçak üretiminin yanında halen helikopter üretimine de devam etmektedir.

F-16 Savaşan Şahin hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.