Altay Ana Muharebe Tankı

tarafından yayımlandı.
Altay Ana Muharebe Tankı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üzerinde çalıştığı projelerden bir tanesi de Altay projesi. Proje ülkemizin önemli otomotiv kuruluşlarından bir tanesi olan Otokar tarafından yürütülmektedir. Altay Ana Muharebe Tankı en son teknolojilerle donatılmış ve 3+ nesil olarak adlandırılmıştır. Tankın en önemli özelliklerinden bir tanesi modern orduların kullanabileceği taktik ve yeteneklerin tümüne sahip olmasıdır.

Projenin başından itibaren Altay Ana Muharebe Tankı günümüzün ve geleceğin savaş teknolojisi tahmin edilerek tasarlanmıştır. Bu bağlamda ileriye dönük bir bakış açısına sahip olduğu da söylenebilir. Yüksek hareket kabiliyeti ve ateş gücü sayesinde önümüzdeki yıllarda adından sıklıkla bahsettirecek bir projedir. Altay’ın geliştirilme aşaması oldukça zorlu evrelerden oluşmakta. Bu evreler arasında en zorları ise iklim ve arazi şartları ile ilgili testlerdir.

Teknik Özellikleri

Altay Ana Muharebe Tankı 4 kişilik bir mürettebat ile kullanılmaktadır. Bu mürettebat sürücü, doldurucu, nişancı ve tank komutanıdır. Yapısı gereği tank mermisini elle doldurmak gerekmekte. Mermiler 120 mm ve 55 kalibre Yivsiz Top. Tank namlusundan lazer güdümlü füze atabiliyor. Atış kontrol sistemi yeni nesil adlandırılıyor ve hava çok soğuk. Altay Ana Muharebe Tankı savaş sırasında muharebe sahasını da tanıyabiliyor. Bu da savaşırken arazinin yapısı ile ilgili verilerin bilgisayara aktarılmasını sağlayıp arazi üzerinde taktik geliştirmeye yardımcı oluyor. Bu tür tanklar çok sık suya girdikleri için yapılan ekstra yalıtım sayesinde 4 metre derinliğinde olan bir suyun içine rahatlıklara girebiliyor. Şoföre kolaylık olması açısından aracın belirli yerlerine yerleştirilmiş kameralar bulunmaktadır. Bununla birlikte tank kimyasal, biyolojik ve Nükleer tehditler altında da görev yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Uydu sistemi tankı konumu ve gidebileceği yerler önceden ayrılabilir.

UH-1 helikopterlerinin Türk Silahlı Kuvvetlerindeki geçmişi ile ilgili olarak yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.