2019 Yılı Yedek Subay Asteğmen Maaşları

tarafından yayımlandı.
2019 Yılı Yedek Subay Asteğmen Maaşları

Askerlik görevinde her kişi yaptığı tahsile, aldığı eğitime göre farklı olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırılmaya göre üniversite mezunları için askerliklerini kısa dönem ya da yedek subay asteğmen olarak yapabilme seçenekleri vardır. Ancak hangisini seçeceği konusunda kişinin isteği sorulsa da nihai karar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından verilir ve kişi bu karara göre askerlik görevini yapar.

Elbette askerliği yedek subay asteğmen olarak yapmanın avantajları vardır. Bu şekilde askerlik yapanlar tıpkı bir devlet memuru gibi gündüz askerlik görevlerini yaparken akşamları sivil olarak evlerine giderler. Kesin olmamakla birlikte doktorlar, diş hekimleri, hakimler ve savcıların askerliklerini yedek subay olarak yapma ihtimalleri diğer üniversite mezunlarına göre daha yüksektir.

Yedek Subay Maaşı Nasıl Belirlenir?

Yedek subay asteğmen maaşları belirlenirken çeşitli kıstaslar değerlendirilir. Yedek subayın aldığı eğitim, sivil hayatındaki iş tecrübesi askerlik süresince alacakları maaşa doğrudan etki eder. Ancak hiçbir şekilde acemi askerlik döneminde maaş alamazlar. Bir başka deyişle tüm askerlik süresince değil mesleki eğitimleri sonuçlandığında maaş almaya başlarlar. Yedek subay asteğmen askerler memurlar kanunu çerçevesinde görev yaptıkları için maaşları her ayın 15’inde hesaplarına yatar. Sınırda ve terör bölgelerinde görevli olanlar maaşlarının yanında bir de ek tazminat alırlar. Tazminat olmadan aldıkları maaş yaklaşık olarak 4500 TL civarındadır.

Yedek Subaylar Ne Kadar Mesai Yaparlar?

Yedek subaylar normal erler gibi sürekli olarak askerlik yapmazlar. Mesai saatleri bitiminde evlerine gidebilirler. Bu yüzden çalışma saatleri de daha farklıdır. Normal şartlar altında yedek subaylar haftada 40 saat çalışırlar. Ancak bazı durumlarda nöbetleri olabilir. Bu sebepten dolayı bu çalışma saatlerinde er ay 4-5 saat olarak farklılıklar da olabilir.

Askerlik muayenesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.